Bennett Chair – 247276-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A new classic is created by blending the look and charm of traditional woodworking with thick cushion seating. The frame of the chair is crafted from solid oak and features gently turned dowel legs, plus arm rails that wrap around the back in a perfect U shape. Covered in 100% natural shearling. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 31.97 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.96 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.537 m³ |
| Color | Beige Shearling, Drifted Oak, Drifted Oak Thick Veneer |
| Material | Shearling, Solid Oak, Thick Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.25″w x 28.75″d x 29.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.8 cm w x 73.0 cm d x 74.3 cm h |
| Weight | 31.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 28.25 × 29.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
"*" indicates required fields