BENEDICT WING CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Benedict Chair by Kim Scodro is an updated wingback chair. The curvature in the Benedict’s back softens the look and allows for comfort. A beautiful wood base with fluted front legs makes this chair a statement piece.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 36.5in H 46.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 136 lb |
| Volume | 63.47 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
| COL | 153 sq. ft |
Additional information
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 32 × 46.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Swedish White |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields