BEEKMAN CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by a French Regency antique, the Beekman’s sculptural tapered sabre legs support a buttoned, loose seat cushion and buttoned, loose back pillow. Its elegantly sweeping profile features a track panel beginning above the post and continuing up the arm and across the back. Buttoned Plush-Down seat cushion with Buttoned Blend-Down back cushion standard. Available without buttoned back or seat cushion upon request.
Product Details
| Dimensions | W 29.5in D 37in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 80 lb |
| Volume | 48.61 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
| COL | 153 sq. ft |
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 29.5 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
"*" indicates required fields