Beaufort Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Beaufort Chair takes its form from the English and embellishes it by adding the cooling comfort of double-caned arm side pieces and back perfect for circulating island breezes. Spring-Down seat cushion standard. One 22-inch 100% goose feather throw pillow standard. ONLY available in Aged Black finish as shown. Cushion and throw pillow available in any fabric or leather.
Product Details
| Dimensions | W 27in D 31in H 39.75in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 52 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 27 × 39.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
ONLY available as shown in Aged Black |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields