Barwin Chair – 250726-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250726-002
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Green, Surrey Olive, Aged Natural Oak, Natural Paper Cord - 4mm
Description
Tapered legs and sloped paddle arms frame the visible joinery and handwoven rope details of this accent chair, for a monochromatic yet visually intriguing frame. Finished with loose, velvet-upholstered seat and back cushions in a rich olive hue — for a subtle color contrast that celebrates the natural beauty of each material.
Product Details
| Weight (kg) | 19 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 42.99 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.32 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.632 m³ |
| Color | Surrey Olive, Aged Natural Oak, Natural Paper Cord – 4mm |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, Solid Oak, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 29.50″w x 34.25″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 74.9 cm w x 87.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 42.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 29.5 × 31.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Aged Natural Oak ,Natural Paper Cord – 4mm ,Surrey Olive |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields