AVONDALE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A translation of a classic French silhouette, the Avondale is a gracious, modern pull up design. Distinguished by a subtle, sophisticated frame detail, the chair’s inner and outer seat is outlined beautifully in American Walnut, . The Avondale’s base features a serpentine front rail, carved and fluted front legs and sweeping back legs that convey well-tailored personality from any angle.
Product Details
| Dimensions | W 26in D 29.5in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 93 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 5.5 yd |
| COL | 86 sq. ft |
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 26 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Java |
| Collection |
Hartwood Upholstery Collection |
"*" indicates required fields