Aurora Swivel Chair – 106102-038
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106102-038
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Gray, Taupe Shearling, Distressed Natural
Description
Intriguing while inviting, drum-style seating is upholstered in a soft, taupe shearling. A 360-degree swivel base of natural parawood places a fresh spin on a feminine form.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 48.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.29 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.433 m³ |
| Color | Taupe Shearling, Distressed Natural |
| Material | Shearling, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.00″w x 31.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 66.0 cm w x 80.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 26 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Distressed Natural ,Taupe Shearling |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields