Aurora Swivel Chair – 106102-036
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106102-036
Category: Chairs
Tags: Chairs, FIQA Boucle Olive, Distressed Natural, Four Hands, Green
Description
Intriguing while inviting. Drum-style seating is upholstered in a soothing and textural olive boucle. A swivel base of distressed natural parawood places a fresh spin on a feminine form. Easy to clean and made from fully recyclable materials, Fiqa fabrics are machine-washable, stain-resistant, water-repellent and antimicrobial.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 48.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.29 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.433 m³ |
| Color | FIQA Boucle Olive, Distressed Natural |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.00″w x 31.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 66.0 cm w x 80.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 26 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Distressed Natural ,FIQA Boucle Olive |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields