Aurora Swivel Chair – 106102-025
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Intriguing while inviting. Drum-style seating is upholstered in a soothing and textural grey. A swivel base of natural, wire-brushed parawood places a fresh spin on a feminine form. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 48.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.29 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.433 m³ |
| Color | Gibson Silver, Distressed Natural |
| Material | 97% Polyester, 3% Acrylic, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.00″w x 31.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 66.0 cm w x 80.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 26 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Distressed Natural ,Gibson Silver |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields