Aurora Swivel Chair – 106102-024
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106102-024
Category: Chairs
Tags: Blue, Chairs, Copenhagen Indigo, Distressed Natural, Four Hands
Description
Intriguing and inviting. Drum-style seating is upholstered in a soothing and textural indigo bouclé. A 360-degree swivel base of solid parawood places a fresh spin on a feminine form.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 48.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.29 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.433 m³ |
| Color | Copenhagen Indigo, Distressed Natural |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.00″w x 31.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 66.0 cm w x 80.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 26 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Copenhagen Indigo ,Distressed Natural |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields