Augustine Swivel Chair – 105768-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A modern take on the classic library chair, luxurious, Italian-inspired seating features dramatic channeling for trend-forward texture and a sumptuous sit. Upholstered in a velvety poly-blend fabric. A 360-degree swivel delivers from every angle.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Weight (kg) | 35 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 76.06 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.38 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.577 m³ |
| Color | Sapphire Navy |
| Material | 95% Polyester, 5% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 35.00″d x 26.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 88.9 cm d x 67.3 cm h |
Additional information
Questions About This Product?
"*" indicates required fields