AUDREY LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Audrey is a more feminine approach to the club chair. Available in fabric or leather, the design features a tight back, button-detailed arm posts and a deep, loose box seat over turned, fluted legs. Oxford finish shown. Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 32.5in D 35in H 34.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 57 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| COL | 122 sq. ft |
Additional information
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 32.5 × 34.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields