Ansley Slipper Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by an antique French chair, the Ansley Chair by Suzanne Kasler offers the versatility of a slipper chair with beautiful hand-carved detailing and tapered legs. Scaled for comfort, the chair works well as a pair of side chairs flanking a sofa or as a floating occasional chair. With optional nail head trim over grosgrain ribbon the piece offers ample opportunity for custom details. Luxury Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 24in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 52 lb |
| Volume | 25.08 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 50 sq. ft |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21.5 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Birch |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields