Annabelle Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Annabelle Chair is an extension of the sofa translated into lounge chair proportions. Featuring clean French modern lines and a refined tufted detail, this chair design showcases a wood finish on the feet, exemplifying luxury and elegance.
Product Details
| Dimensions | W 34in D 42in H 33.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 80 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
| COL | 167 sq. ft |
Additional information
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 34 × 33.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields