Anderson Recliner Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by a masculine club chair, the Anderson offers a handsome solution to a variable pitch lounge chair. With a custom-designed mechanism, to a tried and tested one-break back cushion, everything about this chair offers ergonomic comfort. Classic, sensible and versatile, this chair will adapt to any space. The simplified profile of the Anderson Ottoman continues the geometric composition of the Anderson Chair, creating a duo that offers endless comfort.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 33.5in H 43in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 163 lb |
| Volume | 56.61 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 104 sq. ft |
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 30 × 43 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Mocha |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields