Ace Chair – 105583-048
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105583-048
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Four Hands, Leather, Taupe Shearling, Drifted Oak, Palermo Cigar
Description
The perfect place to curl up with a good book. A hand-shaped parawood frame supports low, deep seating upholstered with taupe shearling.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.636 m³ |
| Color | Taupe Shearling, Drifted Oak, Palermo Cigar |
| Material | Shearling, Solid Oak, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 37.00″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 94.0 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Drifted Oak ,Palermo Cigar ,Taupe Shearling |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields