Ace Chair – 105583-039
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105583-039
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Four Hands, Leather, Raleigh Chestnut, Lamont Natural
Description
The perfect place to relax or curl up with a good book. Hand-shaped parawood frame supports deep, low seating covered in top-grain leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.636 m³ |
| Color | Raleigh Chestnut, Lamont Natural |
| Material | Top Grain Leather, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 37.00″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 94.0 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Lamont Natural ,Raleigh Chestnut |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields