Ace Chair – 105583-035
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105583-035
Category: Chairs
Tags: Chairs, Cream, Fabric, Four Hands, Thames Cream, Burnt Parawood
Description
The perfect place to curl up with a good book. A hand-shaped parawood frame supports low, deep seating upholstered with cream-colored performance fabric. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.636 m³ |
| Color | Thames Cream, Burnt Parawood |
| Material | 66% Polyester, 19% Acrylic, 15% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 37.00″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 94.0 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Burnt Parawood ,Thames Cream |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields