Ace Chair – 105583-034
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105583-034
Category: Chairs
Tags: Chairs, Fabric, Four Hands, Green, Surrey Olive, Toasted Umber
Description
The perfect place to curl up with a good book. A hand-shaped parawood frame supports deep, low seating covered in soft, olive-colored cotton. Fabric features subtle highs and lows that change in appearance depending on the direction of the fabric’s nap.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.636 m³ |
| Color | Surrey Olive, Toasted Umber |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 37.00″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 94.0 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Surrey Olive ,Toasted Umber |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields