9TH STREET CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The 9th Street Chair is named for the home of our Hickory Chair workroom and offices, where we’ve been making one-of-a-kind fine furniture to order for 100 years. The form is interpreted from a vintage Hickory Chair sofa from the 1960’s. With a very crisp, architectural form, the 9th Street upholstered series has a distinctively squared track arm, T-cushion seat and streamlined exposed lower rail with tapered posts constructed in solid mahogany. Two 20-inch goose feather throw pillows are standard on the sofa. Also available Made To Measure in lengths from 32 to120-inches and as a Made To Measure ottoman. Luxury Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion. Optional NS-03 nail head trim shown.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 39in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 92 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7 yd |
| COL | 108 sq. ft |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 32 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields