5TH AVENUE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This key arm Sectional/Sofa/Chair/Ottoman series takes a modern yet casual approach to seating. With its 7″ arm and low profile block leg it works as an adjunct to our ever-successful Silhouettes track arm series. This series is sure to be a go-to for many design projects.
Product Details
| Dimensions | W 40in D 38in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 98 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
| COL | 171 sq. ft |
Additional information
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields