Tyler Desk Chair – 105588-010
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105588-010
Category: Office Chairs
Tags: Fabric, Four Hands, Green, Modern Velvet Loden, Stainless Steel, Distressed Oak, Office Chairs
Description
An angular, distressed oak frame holds a deep seat and striking, low-slung back. Covered in an olive seating fabric. Metal casters make for ease in the workplace. Height not adjustable.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 12 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 26.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.245 m³ |
| Color | Modern Velvet Loden, Stainless Steel, Distressed Oak |
| Material | 100% Polyester, Stainless Steel, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.75″w x 23.50″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.2 cm w x 59.7 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 26.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 21.75 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Distressed Oak ,Modern Velvet Loden ,Stainless Steel |
| Style |
Transitional |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields