Tyler Desk Chair – 105588-009
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105588-009
Category: Office Chairs
Tags: Black, Chaps Ebony, Stainless Steel, Burnt Oak, Four Hands, Leather, Office Chairs
Description
An angular, burnt oak frame holds a deep seat and striking, low-slung back. Covered in ebony top-grain leather. Metal casters make for ease in the workplace. Height not adjustable.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 12 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 26.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.245 m³ |
| Color | Chaps Ebony, Stainless Steel, Burnt Oak |
| Material | Top Grain Leather, Stainless Steel, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.75″w x 23.50″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.2 cm w x 59.7 cm d x 78.1 cm h |
Additional information
| Weight | 26.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 21.75 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Burnt Oak ,Chaps Ebony ,Stainless Steel |
| Style |
Mid-Century Modern |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields