Samford Desk Chair – 237318-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
237318-002
Category: Office Chairs
Tags: Four Hands, Green, Office Chairs, Surrey Olive, Polished Aluminum, Burnt Nettlewood
Description
This comfort-driven take on the modern desk chair features velvety cocoa-colored upholstery, pared with a wooden frame. Casters and seat height adjustability for ease as you work.
Product Details
| Weight (kg) | 19 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 40.79 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.48 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.41 m³ |
| Color | Surrey Olive, Polished Aluminum, Burnt Nettlewood |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, Aluminum, Solid Nettlewood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 29.50″d x 35.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 74.9 cm d x 90.2 cm h |
Additional information
| Weight | 40.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 25.5 × 35.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields