Salerno Desk Chair – 243234-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
243234-005
Category: Office Chairs
Tags: Four Hands, Gray, Office Chairs, Palermo Drift, Brushed Brass Aluminum
Description
A top-grain leather desk chair pairs an inviting backrest and foldover seat. 360-degree swivel feature and rolling casters for effortless mobility. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 39.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.22 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.346 m³ |
| Color | Palermo Drift, Antique Brass |
| Material | Top Grain Leather, Stainless Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.75″w x 27.00″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 70.5 cm w x 68.6 cm d x 91.4 cm h |
Additional information
| Weight | 38.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 27.75 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Antique Brass ,Palermo Drift |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Salerno |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields