Salerno Desk Chair – 243234-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
243234-004
Category: Office Chairs
Tags: Cream, Crete Sand, Brushed Brass Aluminum, Four Hands, Office Chairs
Description
An off-white linen desk chair pairs an inviting backrest and foldover seat. 360-degree swivel feature and rolling casters for effortless mobility. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 39.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.22 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.346 m³ |
| Color | Crete Sand, Antique Brass |
| Material | 100% Post Consumer Recycled Polypropylene, Stainless Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.75″w x 27.00″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 70.5 cm w x 68.6 cm d x 91.4 cm h |
Additional information
| Weight | 38.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 27.75 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Antique Brass ,Crete Sand |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Salerno |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields