Salerno Desk Chair – 243234-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
243234-003
Category: Office Chairs
Tags: Broadway Coffee, Antique Brass, Brown, Four Hands, Office Chairs
Description
A coffee-brown linen desk chair pairs an inviting backrest and foldover seat. 360-degree swivel feature and rolling casters for effortless mobility. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 39.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.22 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.346 m³ |
| Color | Broadway Coffee, Antique Brass |
| Material | 100% Flax/Linen, Stainless Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.75″w x 27.00″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 70.5 cm w x 68.6 cm d x 91.4 cm h |
Additional information
| Weight | 39.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 27.75 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Antique Brass ,Broadway Coffee |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Salerno |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields