Reuben Desk Chair – CABT-9121-127
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
CABT-9121-127
Category: Office Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Harbor Natural, Stainless Steel, Chaps Saddle, Office Chairs
Description
Elegance is no exaggeration. Slim, tapered oak arms with leather-wrapped arms frames a floating seat of cotton/linen blend in a natural off white. Adjustable swivel base for modern ease, perfect in the workplace or home office.
Product Details
| Weight (kg) | 14 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 31.75 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.37 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.237 m³ |
| Color | Harbor Natural, Stainless Steel, Chaps Saddle |
| Material | 60% Cotton, 40% Flax/Linen, Stainless Steel, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 23.75″w x 25.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 60.3 cm w x 64.8 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 31.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 23.75 × 32.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Chaps Saddle ,Harbor Natural ,Stainless Steel |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields