Malibu Desk Chair – 105699-013
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105699-013
Category: Office Chairs
Tags: Antique Whiskey, Shiny Aluminum, Brown, Four Hands, Leather, Office Chairs
Description
Paired back and fashion-forward, this minimalist desk chair offers maximum comfort. Inspired by workspaces of the ’50s and ’60s. Height not adjustable.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 32.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.01 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.34 m³ |
| Color | Antique Whiskey, Shiny Aluminum |
| Material | Top Grain Leather, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 26.25″d x 34.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 66.7 cm d x 87.0 cm h |
Additional information
| Weight | 32.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 21 × 34.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Antique Whiskey ,Shiny Aluminum |
| Style |
Mid-Century Modern |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields