Kiano Desk Chair – 237316-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
237316-001
Category: Office Chairs
Tags: Charter Oatmeal, Polished Aluminum, Washed Natural Parawood, Cream, Four Hands, Office Chairs
Description
Wide channels add extra comfort to a structured desk chair of soft upholstery, with a 360-degree swivel made for the modern office.
Product Details
| Weight (kg) | 19 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 41.89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.63 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.301 m³ |
| Color | Charter Oatmeal, Polished Aluminum, Washed Natural Parawood |
| Material | 69% Polyester, 23% Acrylic, 8% Flax/Linen, Aluminum, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 27.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 68.6 cm d x 86.4 cm h |
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 22 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Charter Oatmeal ,Polished Aluminum ,Washed Natural Parawood |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields