Jude Desk Chair – 231875-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
231875-001
Category: Office Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Office Chairs, Palermo Nude, Polished Aluminum, Polished Stainless Steel
Description
Midcentury vibes with a modern twist. Nude top-grain leather seating and stainless steel arms fuse for a light look with presence. A polished aluminum swivel base features casters and height adjustability for added ease.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35.27 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.7 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.303 m³ |
| Color | Palermo Nude, Polished Aluminum, Polished Stainless Steel |
| Material | Top Grain Leather, Aluminum, Stainless Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.00″w x 26.50″d x 33.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 63.5 cm w x 67.3 cm d x 84.5 cm h |
Additional information
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 25 × 33.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Palermo Nude ,Polished Aluminum ,Polished Stainless Steel |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields