Humphrey Desk Chair – 227174-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
227174-004
Category: Office Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Office Chairs, Palermo Drift, Polished Aluminum
Description
Light tan top-grain leather and polished aluminum fuse for a modern office chair perfectly sized for executive desks. Casters plus height adjustability add ease.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.6 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.385 m³ |
| Color | Palermo Drift, Polished Aluminum |
| Material | Top Grain Leather, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.75″w x 28.25″d x 38.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 73.0 cm w x 71.8 cm d x 97.2 cm h |
Additional information
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.75 × 38.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Palermo Drift ,Polished Aluminum |
| Style |
Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields