Carla Desk Chair – 226006-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226006-002
Category: Office Chairs
Tags: Brown, Four Hands, Light Camel, Smoked Grey, Office Chairs
Description
Solid beech wood forms a sleek armless frame for camel-colored upholstery, spurring a wonderfully mid-century modern look, with an adjustable swivel base for ease.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 29.1 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.205 m³ |
| Color | Light Camel, Smoked Grey |
| Material | 100% Polyester, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.50″w x 26.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 67.3 cm w x 67.3 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 29.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 26.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Camel ,Smoked Grey |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields