Cade Desk Chair – 238206-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
238206-005
Category: Office Chairs
Tags: Brown, Four Hands, Office Chairs, Sheepskin Camel, Amber Ash, Polished Aluminum
Description
An executive-style chair is upholstered in supple tan sheepskin, with subtle curves for a dramatic look and comfortable sit. Casters and seat heigh adjustability for ease in the modern office.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 59.3 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.525 m³ |
| Color | Sheepskin Camel, Amber Ash, Polished Aluminum |
| Material | 100% Polyester, Solid Ash, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.75″w x 31.50″d x 42.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 78.1 cm w x 80.0 cm d x 106.7 cm h |
Additional information
| Weight | 59.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 30.75 × 42 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Amber Ash ,Polished Aluminum ,Sheepskin Camel |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields