Cade Desk Chair – 238206-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
238206-002
Category: Office Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Lisbon Cream, Toasted Ash, Polished Aluminum, Office Chairs
Description
An executive-style chair is upholstered in a high-performance fabric, with subtle curves for a dramatic look and comfortable sit. Casters and seat heigh adjustability for ease in the modern office.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 59.3 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.525 m³ |
| Color | Lisbon Cream, Toasted Ash, Polished Aluminum |
| Material | 73% Polyester, 19% Acrylic, 8% Flax/Linen, Solid Ash, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.75″w x 31.50″d x 42.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 78.1 cm w x 80.0 cm d x 106.7 cm h |
Additional information
| Weight | 59.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 30.75 × 42 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Lisbon Cream ,Polished Aluminum ,Toasted Ash |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields