Arnold Desk Chair – 232017-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
232017-003
Category: Office Chairs
Tags: Brown, Four Hands, Office Chairs, Sonoma Black, Polished Aluminum
Description
A detail-driven take on a new favorite desk chair. Made from black top-grain leather, a fully tufted seat means maximum comfort, while casters and seat height adjustability make for ease in the modern office.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 49.16 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.53 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.383 m³ |
| Color | Sonoma Black, Polished Aluminum |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 28.00″d x 33.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 71.1 cm d x 85.1 cm h |
Additional information
| Weight | 49.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28.5 × 33.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Polished Aluminum ,Sonoma Black |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields