Arnold Desk Chair – 232017-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
232017-002
Category: Office Chairs
Tags: Brown, Four Hands, Office Chairs, Sonoma Chestnut, Mocha Ash, Polished Aluminum
Description
A detail-driven take on a new favorite desk chair. Made from top-grain leather in a warm butterscotch, a fully tufted seat means maximum comfort, while casters and seat height adjustability make for ease in the modern office.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 49.16 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.53 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.383 m³ |
| Color | Sonoma Chestnut, Mocha Ash, Polished Aluminum |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 28.00″d x 33.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 71.1 cm d x 85.1 cm h |
Additional information
| Weight | 49.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28.5 × 33.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Mocha Ash ,Polished Aluminum ,Sonoma Chestnut |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields