Adara Desk Chair – 109252-013
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109252-013
Category: Office Chairs
Tags: Four Hands, Gray, Office Chairs, Solema Charcoal, Carbon Black
Description
A Seventies form gets a modern refresh. Grey wool-blend upholstery shapes comfortable curves, lightened up with a posterior cutout. Black stainless steel legs slant for retro effect. A 360-degree swivel base brings ease to the modern office.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 43.65 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.494 m³ |
| Color | Solema Charcoal, Carbon Black |
| Material | 65% Acrylic, 21% Polyester, 10% Wool, 3% Cotton, and 1% Rayon, Stainless Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 28.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 71.1 cm d x 86.4 cm h |
Additional information
| Weight | 43.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 27.5 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Carbon Black ,Solema Charcoal |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields