Adara Desk Chair – 109252-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109252-006
Category: Office Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Knoll Natural, Polished Brass, Office Chairs
Description
A late-Seventies form gets a feminine refresh tailored for the modern desk. White poly-blend upholstery perfectly curves, flaunting a posterior cutout for intrigue. Polished brass legs taper at a slant for retro effect, while a swivel base brings sensibility to the modern office.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 43.65 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.494 m³ |
| Color | Knoll Natural, Polished Brass |
| Material | 95% Polyester, 5% Acrylic, Stainless Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 28.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 71.1 cm d x 86.4 cm h |
Additional information
| Weight | 43.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 27.5 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Knoll Natural ,Polished Brass |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields