Trey Modular Writing Desk – UFUL-033A
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by clean mid-century design, black-finished poplar offers generous desk storage by way of three spacious drawers, with a fully finished back plus metal-secured leather pulls for an element of surprise. Great solo or paired with matching corner desk, file cabinet or credenza.
Product Details
| Weight (kg) | 37 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 80.47 lb |
| Volume (cu. ft.) | 33.44 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.947 m³ |
| Color | Black Wash Poplar, Toffee Leather |
| Material | Solid Poplar, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 59.75″w x 22.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 151.8 cm w x 55.9 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 80.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 59.75 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Black Wash Poplar ,Toffee Leather |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields