Tatum Desk – 249025-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Design your home office with hallmark features inspired by soft Brutalism. Made from solid walnut and poplar woods with a natural finish, the five-drawer executive desk is topped with a black marble top with half bullnose edging for smooth contours. High-quality hardware is crafted from black iron.
Product Details
| Weight (kg) | 121 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 266.1 lb |
| Volume (cu. ft.) | 51.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.456 m³ |
| Color | Walnut Natural |
| Material | Solid Walnut |
| Dimensions (Imperial, inch) | 63.25″w x 28.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 160.7 cm w x 71.1 cm d x 77.5 cm h |
Additional information
| Weight | 266.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 63.25 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Walnut Natural |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields