Posada Desk – 236856-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Made from amber-finished oak, this streamlined desk features clean lines and simple styling for a minimalist look that can move between spaces and styles with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 44 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 98.1 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.81 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.391 m³ |
| Color | Amber Oak Veneer |
| Material | Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 70.00″w x 26.25″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 177.8 cm w x 66.7 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 98.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 70 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Amber Oak Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields