Pilar Desk – VFIL-016
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Finished in a rich caramel brown, acacia forms a pill-inspired shape to nod Eighties-era design. Half-cylinder bases feature open interior shelving, with two top pencil drawers to keep supplies handy.
Product Details
| Weight (kg) | 50 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 110.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 34.64 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.981 m³ |
| Color | Caramel Brown, Caramel Brown Veneer |
| Material | Solid Acacia, Acacia Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.25″w x 23.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 153.0 cm w x 59.7 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 60.25 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Caramel Brown ,Caramel Brown Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields