Pilar Desk – 105068-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105068-003
Category: Desks
Tags: Brown, Brushed Ebony Oak, Brushed Ebony Oak Veneer, Desks, Four Hands
Description
Finished in brushed ebony, solid oak veneers form a pill-inspired shape in a nod to Eighties-era design. Half-cylinder bases feature open interior shelving, with two top pencil drawers to keep supplies handy.
Product Details
| Weight (kg) | 50 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 110.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 34.64 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.981 m³ |
| Color | Brushed Ebony Oak, Brushed Ebony Oak Veneer |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.25″w x 23.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 153.0 cm w x 59.7 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 60.25 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Brushed Ebony Oak ,Brushed Ebony Oak Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields