Lunas Executive Desk – 224198-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
With soft, fluid shaping, bleached Guanacaste forms a sculpted silhouette, with natural high and lows. Dual push-latch doors and interior shelving offer ample storage space. A fully finished front and back offer the option for float styling within a room.
Product Details
| Weight (kg) | 86 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 189.26 lb |
| Volume (cu. ft.) | 49.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.39 m³ |
| Color | Bleached Guanacaste, Bronzed Iron |
| Material | Thick Guanacaste Veneer, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 72.00″w x 30.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 182.9 cm w x 76.2 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 189.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 72 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Bleached Guanacaste ,Bronzed Iron |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields