Lunas Executive Desk – 224198-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
With soft, fluid shaping, gold Guanacaste forms a beautifully sculpted silhouette, with natural high and lowlights coursing the entirety of this unique executive desk. Dual push-latch doors plus interior shelving offer ample storage space, while a fully finished front and back offer the option for float styling within a room.
Product Details
| Weight (kg) | 86 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 189.26 lb |
| Volume (cu. ft.) | 49.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.39 m³ |
| Color | Gold Guanacaste, Bronzed Iron |
| Material | Thick Guanacaste Veneer, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 72.00″w x 30.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 182.9 cm w x 76.2 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 189.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 72 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Bronzed Iron ,Gold Guanacaste |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields