Lauren Desk – 104607-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Made from solid oak and reclaimed peroba, a legal-style desk offers major storage with dual cabinetry, including file storage for legal and letter-size documents. A floating top and iron legs keep the look modern and light. This piece is designed in collaboration with Thomas Bina. Four Hands’ partnership with the renowned Los Angeles furniture designer began in the early 2000s, producing several unique collections including reclaimed wood-driven case goods and Brazilian-inspired upholstery.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 115 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 252.43 lb |
| Volume (cu. ft.) | 34.78 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.985 m³ |
| Color | Natural Resawn Oak, Dark Steel, Natural Oak Veneer |
| Material | Resawn Oak Veneer, Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 70.75″w x 27.50″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 179.7 cm w x 69.8 cm d x 78.1 cm h |
| Weight | 252.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 70.75 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Steel ,Natural Oak Veneer ,Natural Resawn Oak |
| Style |
Transitional |
| Features |
"*" indicates required fields