Keane Desk – 225946-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
225946-001
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Four Hands, Reclaimed Black Elm, Black Elm Veneer
Description
A study in shape. Handcrafted from solid reclaimed elm with visible knots and graining, chunky arched legs support a rectangular desktop with a spacious single drawer.
Product Details
| Weight (kg) | 68 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 150.79 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.73 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.587 m³ |
| Color | Reclaimed Black Elm, Black Elm Veneer |
| Material | Reclaimed Resawn Elm Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.00″w x 27.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 152.4 cm w x 68.6 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 150.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 60 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Black Elm Veneer ,Reclaimed Black Elm |
| Style |
Rustic |
| Collection |
Keane |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields