Hera Desk – 244801-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Striking for its playful shape, crafted from Tamo ash wood. This desk has an oval-like surface, a sleek drawer and tapered slat legs. The wood is prized for its distinctive grainy appearance and shadowy movement, making it a natural fit for this desk’s unique form.
Product Details
| Weight (kg) | 84 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 186.29 lb |
| Volume (cu. ft.) | 53.64 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.519 m³ |
| Color | Dark Tamo Ash, Dark Tamo Ash Veneer |
| Material | Solid Tamo Ash, Tamo Ash Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 70.00″w x 30.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 177.8 cm w x 76.2 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 186.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 70 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Dark Tamo Ash ,Dark Tamo Ash Veneer |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields