Henry Desk – 231554-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Made from solid reclaimed oak finished in a rustic grey, this slim-profile desk shapes subtly curved corners, bringing a handcrafted look to a minimalist form. Designed in partnership with longtime Four Hands collaborator Thomas Bina and Brazilian designer Ronald Sasson.
Product Details
| Weight (kg) | 71 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 156.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 47.5 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.345 m³ |
| Color | Rustic Grey Veneer |
| Material | Thick Oak Veneer, Solid Reclaimed Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 70.00″w x 25.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 177.8 cm w x 63.5 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 156.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 70 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Rustic Grey Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields